Опубліковувач

Konferencja historyczna w Opactwie

Konferencja naukowa
„200 lat od kasaty klasztoru Benedyktynów w Sieciechowie"

 
W sobotę 14 września w dawnym Pałacu Opata, obecnie budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Opactwie, odbyła się konferencja naukowa pt. „200 lat od kasaty klasztoru Benedyktynów w Sieciechowie". Organizatorami konferencji byli: Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opactwie, Stowarzyszenie Inicjatyw Historycznych i  Kulturalnych Sieciech oraz Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Patronat honorowy nad konferencją sprawowali Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Tomasik oraz Andrzej Jung Starosta Powiatu Kozienickiego. Patronat nad wydarzeniem objęli również Wójt Gminy Sieciechów Arkadiusz Guba oraz Wójt Gminy Gniewoszów Marcin Szymon Gac.
Głównym celem całego przedsięwzięcia było upowszechnienie wiedzy o roli i znaczeniu klasztoru sieciechowskiego w dziejach naszego państwa i regionu. Wydarzenie miało też służyć lepszemu poznaniu bogatego dziedzictwa kulturowego zachowanego po benedyktynach z Sieciechowa. Konferencja zgromadziła około 120 osób. Tak duża frekwencja potwierdziła szerokie zainteresowanie społeczne dziejami klasztoru sieciechowskiego i zachowanego po nim dziedzictwa kulturowego. Sympozjum rozpoczęło się o godz. 11.00 przywitaniem wszystkich uczestników wydarzenia. Organizatorzy konferencji podziękowali osobom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację sympozjum. Przypomnieli również główne założenia i cele konferencji. Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung dokonał jej oficjalnego otwarcia. 
Uczestnicy wydarzenia wysłuchali dziewięciu merytorycznych i zarazem interesujących wykładów na temat historii benedyktynów sieciechowskich. Konferencja przyjęła formułę podziału referatów na dwa panele. W pierwszym prof. Joanna Kalaga opowiedziała o badaniach archeologicznych prowadzonych w pobliżu zabudowań poklasztornych w Opactwie. Dr Krzysztof Stalmach omówił procedury organów administracyjnych przy przejmowaniu majątku benedyktynów sieciechowskich w okresie kasaty klasztoru. Ks. kan. Wojciech Zdon w swoim wystąpieniu podkreślał to co jest święte i to co ludzkie w ujęciu ikonografii portalu kościoła. Natomiast dr inż. Andrzej Rypulak opowiedział o krwawych walkach I wojny światowej w okolicach Opactwa. Referaty wzbudziły duże zainteresowanie słuchaczy, co potwierdziły liczne pytania zadawane przez uczestników. Po dyskusji gospodarze konferencji zaprosili gości na przerwę kawową. 
Po przerwie uczestnicy konferencji wysłuchali kolejnych referatów. Ks. dr Michał Krawczyk opowiedział o procedurach przyznawania, ochronie i promocji statusu Pomnika Historii oraz działaniach w tym zakresie podejmowanych na rzecz zespołu poklasztornego w Opactwie. Karol Majcher przedstawił referat na temat własności nieruchomej benedyktynów sieciechowskich u progu kasaty opactwa. Dr Łukasz Janeczek opowiedział o aspektach ekonomicznych kasaty na przykładzie klasztoru oo. Cystersów w Koprzywnicy. Serca uczestników konferencji skradł br. Efrem Michalski z Opactwa Benedyktynów w Lubiniu referatem o życiu duchowym i Regule świętego Benedykta a obrazem benedyktynów w historiografii. Dr Robert Stępień w referacie podsumowującym konferencję zaznaczył jak ważne jest dziedzictwo kulturowe zachowane po benedyktynach sieciechowskich. Po krótkiej dyskusji nastąpiło zakończenie części naukowej konferencji. Organizatorzy zaprosili na zwiedzanie zabytkowego kościoła i zabudowań poklasztornych, po których oprowadzała Pani prof. Joanna Kalaga.
Dziękujemy wszystkim, bez których wydarzenie nie przyniosło by takiego rezultatu m.in. Annie Grzesik, Anecie Krzyżak, Annie Witosław, Marioli Lekszyckiej, Beacie Krajewskiej, Elżbiecie Kalbarczyk, Monice Bachanek-Śmietance, Luizie Kuładze, Sylwii Gajdzie, Patrycji Zaporze, Weronice Gozderze, Patrycji Kwapisz, Gabrysi Roczkowskiej, Państwu Teresie i Marianowi Chusteckim, Państwu Janinie i Stefanowi Siekom, Cezaremu Bogackiemu, Piotrowi Seredynowi, Karolowi Ostrowskiemu, Kacprowi Kęsce i księdzu Jacentemu Rejczakowi.
Organizatorzy sympozjum składają serdecznie podziękowania wszystkim uczestnikom konferencji. Dzięki państwu ta perła architektury południowego Mazowsza wzniesiona przez benedyktynów miała swoje piękne chwile, dostała drugie życie. Wydarzenie potwierdziło słuszność jego przygotowania i dało organizatorom pozytywną energię do podejmowania kolejnych przedsięwzięć naukowych związanych z kulturą i historią naszego regionu.
                                                                             dr Robert Stępień
                                                                                  Karol Majcher
 
 
Zdjęcie galerii artykułu:  - 1.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - 1.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 2.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 3.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 4.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 5.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 6.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 7.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 8.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 9.jpg&imagePreview=1

Informacje o publikacji dokumentu