V konferencja odbyła się w Zajeździe u Jankiela w Grabowie nad Pilicą, a udział w nim wzięło przeszło 130 osób, przedstawicieli wszystkich lokalnych samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, liderów lokalnych społeczności oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Warszawy i Radomia oraz Powiatowych Urzędów Pracy z Szydłowca, Lipska,
Tradycyjnie uczestników konferencji powitali organizatorzy cyklu Kozienickiego Partnerstwa Lokalnego: Andrzej Jung - Starosta Powiatu Kozienickiego oraz Jan Mazur - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kozienicach. Następnie prowadząca konferencję ekspert partnerstwa lokalnego Jadwiga Olszowska-Urban omówiła materiały wypracowane przez uczestników IV konferencji. Po tym Wójt Gminy Grabów nad Pilicą Euzebiusz Strzelczyk przedstawił prezentację dotyczącą walorów gminy oraz zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji na terenie Gminy Grabów nad Pilicą.
Podczas kolejnego punktu spotkania Jadwiga Olszowska-Urban zaprezentowała kilka dobrych praktyk Partnerstwa Lokalnego na terenie Polski - partnerstw międzysektorowych na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego i aktywnego tworzenia nowych miejsc pracy. Uczestnicy mogli zapoznać się z praktykami partnerstwa realizowanymi m.in. w Jarosławcu.
Po przerwie uczestnicy zapoznali się z 11 propozycjami projektów opracowanych na poprzedniej konferencji, a następnie przeprowadzono głosowanie podczas którego wskazano kilka projektów najbardziej potrzebnych i możliwych do realizacji na terenie powiatu kozienickiego w najbliższych latach. Wśród projektów na które oddano najwięcej głosów znalazły się: „Ścieżki rowerowe - przez powiat kozienicki" – 58 punktów; projekt utworzenia hospicjum – 43 punkty; „Nasze najlepsze – jedz, odpocznij i promuj region kozienicki" – projekt dotyczący tworzenia infrastruktury turystycznej, a także promocji i sprzedaży lokalnych produktów – 39 punktów; „Zależni – Niezależni" projekt dotyczący zorganizowania profesjonalnej opieki około medycznej dla osób zależnych w powiecie kozienickim – 30 punktów; „Gród Sieciecha – jako centrum edukacyjno-konferencyjne" – 28 punktów; „Radomka – oaza piękna i spokoju" – projekt zakładający stworzenie wodnego szlaku turystycznego wraz z infrastrukturą – 28 punktów.
Następnie utworzono kilka grup projektowych z uczestników konferencji do opracowywania wybranych projektów. Grupy pracowały niemalże do zakończenia spotkania, zaś efekty działań grup poznamy na ostatniej konferencji Kozienickiego Partnerstwa Lokalnego, kiedy reprezentanci grup przedstawią prezentacje poszczególnych projektów opracowanych w oparciu o ramową metodologię partnerstwa lokalnego. Na zakończenie V konferencji zgromadzeni obejrzeli film promocyjny na temat walorów przyrodniczo-kulturalnych i społeczno-gospodarczych powiatu kozienickiego oraz gmin powiatu, przygotowany przez Wydział Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Kozienicach.
Organizatorzy: Powiatowy Urząd Pracy w Kozienicach oraz Starostwo Powiatowe w Kozienicach już dziś zapraszają na ostatnią, podsumowująca konferencję Kozienickiego Partnerstwa Lokalnego 2018, która odbędzie się 12 października br. w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. Tematem VI konferencji będzie: „Siła Partnerstwa w powiecie kozienickim. Gala projektów społeczno–gospodarczych i aktywizacji rynku pracy wypracowanych z udziałem trzech sektorów w powiecie kozienickim do partnerskiej realizacji w latach 2018 – 2025". Osoby, które dotychczas nie brały udziału w konferencjach Kozienickiego Partnerstwa Lokalnego, a są zainteresowane udziałem zachęcamy do kontaktu pod nr tel. 48 614 66 81, lub elektronicznie na e-mail: aspytek@pupkozienice.pl.
Konferencje Lokalnego Ożywienia Gospodarczego w powiecie kozienickim realizowane są w oparciu o zapisy Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Kozienickie Partnerstwo Lokalne finansowane jest ze środków Funduszu Pracy przeznaczonych przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, na tego typu wydarzenia wspierające politykę rynku pracy opartą na dialogu i współpracy z partnerami społecznymi.